Nahoře
Význam bílé barvy nehtů a co o vašem zdraví prozrazuje
bře 20, 2024
Publikoval Vojtěch Malina

Úvod do tajů bílých nehtů

Možná jste si již někdy všimli, že vaše nehty nejsou úplně růžové, jak bychom očekávali, ale mají na sobě bílé skvrny, proužky nebo jsou dokonce celé bílé. Co to znamená? Než začneme panikařit a googlovat nejrůznější strašidelné diagnózy, pojďme se podívat, co vlastně bílá barva na nehtech signalizuje a kdy je čas navštívit lékaře.

Co jsou to leukonychie a jak vznikají?

Leukonychie, neboli bílé skvrny na nehtech, jsou jedním z nejčastějších jevů. Někdy stačí drobné mechanické zranění a v místě, kde došlo k poškození, se objeví bílá skvrna. Tyto skvrny jsou většinou neškodné a s časem samy zmizí. Jde o narušení keratinu, který tvoří vrchní vrstvu nehtu.

Příčiny bílých proužků a celých bílých nehtů

Někdy se můžeme setkat i s proužky nebo kompletně bílými nehty. Zatímco proužky mohou být způsobené nejrůznějšími důvody, jako je nedostatek vitamínů nebo minerálů, celé bílé nehty mohou signalizovat vážnější zdravotní problémy. Mezi ty patří například jaterní onemocnění, selhání ledvin nebo dokonce srdeční onemocnění.

Zdravotní problémy spojené s bílými nehty

Všimli jste si, že vaše nehty mají neobvyklou barvu nebo strukturu? Může jít o zcela neškodné změny, ale také o varovný signál, že něco ve vašem těle není v pořádku. Kromě již zmíněných jaterních onemocnění, selhání ledvin a srdečních onemocnění se může jednat i o cukrovku, anémii nebo infekci. V takových případech je důležité neztrácet čas a vyhledat lékařskou pomoc.

Jak pečovat o nehty a zabránit problémům

Péče o nehty není jen o estetice, ale také o zdraví. Pravidelné zkracování, používání kvalitních kreparařských nástrojů a hydratačních krémů může předcházet mnohým problémům. Důležitá je také správná výživa bohatá na vitamíny a minerály, která pomůže posílit nejen nehty, ale celé tělo.

Jak odstranit bílé skvrny na nehtech

Máte-li na nehtech bílé skvrny a chcete se jich zbavit, nejprve zjistěte, zda nejde o symptom nějakého hlubšího zdravotního problému. Pokud ne, pak stačí počkat, až skvrny samy zmizí, nebo je můžete zakrýt lakem na nehty. Pokud jsou skvrny trvalé, může to být znakem nedostatku některých vitamínů, takže zkuste upravit svůj jídelníček.

Kdy je na místě navštívit lékaře

Jak již bylo zmíněno, bílá barva nehtů může být signálem něčeho nevinného, ale také vážného zdravotního problému. Pokud si nejste jisti, je vždy lepší navštívit lékaře a nechat si udělat kompletní zdravotní prohlídku. Nezapomeňte, že včasná diagnóza může znamenat rychlejší a účinnější léčbu.

Závěr

Zdá se, že bílá barva nehtů může být malým tajemstvím s velkými důsledky. Ať už jde o neškodný jev nebo varovný signál vašeho těla, je důležité nehtům věnovat pozornost a pečovat o ně. V neposlední řadě, nikdy neváhejte vyhledat odbornou pomoc, pokud si nejste svým zdravotním stavem jistí. Tímto jednoduchým přístupem můžete ušetřit nejen své nehty, ale i své zdraví.

Vojtěch Malina

Autor :Vojtěch Malina

Jsem odborník na drogerii se speciálním zaměřením na péči o pleť a tělo. Vytvářím obsah o všem od depilace po vlasovou kosmetiku. Mám vášeň pro sdílení tipů a triků, jak zlepšit denní péči o sebe.

Napsat komentář

O nás

Kosmetika Bylinka je váš průvodce světem drogerie a kosmetiky. Objevte s námi nejnovější trendy v depilaci, dermokosmetice, manikúře a pedikúře. Zjistěte, jak pečovat o svou pleť s našimi tipy pro pleťovou kosmetiku a péči o pleť. Od tělové po vlasovou kosmetiku, u nás najdete vše pro kompletní péči o vaše tělo. Navštivte náš web a objevte, jak podtrhnout vaši přirozenou krásu.